Emocje

Pięciolinki 10.03.17 męskie pojedynki

Męskie pojedynki, pięciolinki 10 marca 2017
Męskie pojedynki, pięciolinki 10 marca 2017

Tym razem propozycje bardzo męskie, bo 10 marca w Polsce to Dzień Mężczyzn – specjalnie z myślą o panach w każdej kategorii aż dwie propozycje, do wyboru (y)

To podpowiedź, jak kulturalnie spędzić rozpoczynający się weekend – pójść do kina, zaszyć się z książką, spotkać w mieście na kawie, odwiedzić wystawę, a może postawić na muzykę?

Co warto obejrzeć, co trzeba przeczytać, o czym się mówi i czego słucha – o wszystkich wydarzeniach kulturalnych wartych uwagi co piątek donoszą #pięciolinki – kulturalne linki na BestsellerCafe.pl w każdy piątek przed weekendem.

Zaczynamy męskie pojedynki!

DO CZYTANIA

Wariant I
Książka „Spod zamarzniętych powiek” Adama Bieleckiego to hołd złożony bohaterom i twórcom polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść opowiada o nieludzkich warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością.

„Na szczycie było trzydzieści siedem stopni mrozu. Wiatr wyciskał łzy. Zamarzły mi powieki i rzęsy. Nie mogłem otworzyć oczu. Bezskutecznie przecierałem je rękawiczką. Chuchałem w dłonie. Ciepło oddechu na chwilę topiło lód, ale świat zaraz znikał pod zamarzniętymi powiekami. Pierwszy raz w życiu doświadczyłem tego irytującego zjawiska. Wiele lat później podczas zimowych wypraw w Karakorum musiałem się do niego przyzwyczaić” – fragment książki.

Książka „Spod zamarzniętych powiek”

Wariant II
„Wojna Winstona” to epicka powieść autora „Hous of cards”, Michaela Dobbsa, o prawdziwej rozgrywce, której stawką były losy całego świata.

Kiedy Hitler wkraczył do Czechosłowacji, brytyjski premier Neville Chamberlain stwierdzaił że to jedynie „kłótnia w dalekim kraju między ludźmi, o których nic nie wiemy”. Tylko WIinston Churchill rozumiał, że właśnie zaczęła się gra o najwyższą stawkę. I wiedział, że ugodowiec Chamberlain nie zapewni w niej zwycięstwa Wielkiej Brytanii. Uruchomił zatem skomplikowaną intrygę, by wyrwać władzę z rąk urzędującego premiera.

W tek książce poznacie prawdziwego mistrza intrygi, od którego uczył się Frank Underwood z House of Cards: „Nazywam się Churchill. Urodziłem się, żeby stoczyć tę wojnę”.

Książka „Wojna Winstona”

DO SŁUCHANIA

Wariant I

Płyta VooVoo pt. „7”. Na nowym albumie Voo Voo znalazło się zaledwie siedem, za to długich utworów, a każdy z nich ma tytuł kolejnego dnia tygodnia. Kluczem do powstania nowych utworów jest czas i jego nieustanny upływ. To kolejny album, którym zespół otwiera nowy etap, nakazując patrzeć w przód. Nie tylko dla optymistów J Do posłuchania w domowym zaciszu lub podczas jazdy w porannych korkach, warto (y)

Nowa płyta VooVoo

Wariant II
Audiobook dla tych, którym brakuje czasu na czytanie i chcieliby nadrobić zaległości w lekturze – „Shantaram”, czyli „pokój boży” to powieść, którą warto poznać. Opowiada prawdziwą historię pewnego Australijczyka, któremu nieprawdopodobne i dramatyczne doświadczenia życiowe (handel narkotykami, przemyt, fałszerstwa, gangsterskie porachunki, romantyczna miłość i poznawanie filozofii Wschodu, pomagają odnaleźć siebie i prawdziwy spokój, czyli shantaram. Świetna pozycja nie tylko dla mężczyzn (y)

Audiobook „Shantaram”

DO OGLĄDANIA

Wariant I
Wyjście do kina na niezwykły dokument, który właśnie debiutuje na ekranach polskich kin. Został okrzyknięty jednym z najciekawszych dokumentów o tańcu, powstawał 8 lat! Film opowiada historię Ohada Naharina, który w świecie tańca współczesnego uchodzi za legendę – genialny tancerz, oryginalny choreograf, twórca tanecznych spektakli – wydarzeń oraz nowego języka ruchu – GAGA.

To opowieść o człowieku, który ciągle eksperymentuje, patrzy w przyszłość, bezustannie planuje, rozwija się i szuka. To film o prawdziwej pasji i o sztuce. Bo warto przesuwać horyzont 😉

Wariant II
Kino domowe, czyli druga odsłona serialu „Fortitude”. Pierwszy sezon, mieszający gatunki (kryminału, thrilleru i czasem horroru) trzymał w napięciu, gubił tropy i nie pozwalał się nudzić. Tych, którzy go oglądali nie trzeba zachęcać do sprawdzenia kontynuacji.

Akcja rozgrywa się gdzieś na Spitsbergenie w fikcyjnym Fortitude. Małe miasteczko i otaczająca je dzika przyroda dotąd były ostoją bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców. Wszystko się zmienia, gdy w tej 700 osobowej społeczności dochodzi do morderstwa. W roli głównej – pani burmistrz, świetna Sofie Grabol, znana z duńskiego serialu kryminalnego „The killing”. Obejrzycie?

DO SPRAWDZENIA

Wariant I
Bilety na najstarszy festiwal jazzowy w Polsce już dostępne – za miesiąc startuje 53. Jazz nad Odrą. Można już rezerwować czas na 30 koncertów w 4 przestrzeniach – Sali Teatralnej, Kameralnej, Klubie Autograf, a także na Placu Społecznym. Na scenie Impartu wystąpią m.in.: syn słynnego Johna Coltrane’a – Ravi, wybitni amerykańscy perkusiści – Jeff „Tain” Watts i Kendrick Scott oraz saksofonistka Tia Fuller. Pod hasłem POLISH JAZZ – YES! odbędzie się Światowy Dzień Jazzu Polskiego z udziałem polskich artystów jazzowych, w tym Zbigniewa Namysłowskiego, Leszka Możdżera, Marka Napiórkowskiego czy Piotra Wojtasika.

Bilety na Jazz nad Odrą

Wariant II
Impreza dla podróżników, odkrywców, sportowców i wszystkich ciekawych świata – gdyńskie Kolosy już wystartowały! To trzy dni opowieści i filmów o najciekawszych polskich wyprawach ostatniego roku. Wśród gości m.in. Krzysztof Starnawski, Olek Doba, Wojciech Dąbrowski, Marek Kamiński, Adam Bielecki, Ryszard Pawłowski i Małgorzata Wojtaczka.

Finał i wręczenie Kolosów – nagród za najważniejsze dokonania eksploracyjne roku 2016 w niedzielę 12.03.17 o godz. 16.00. Kto może, powinien tam zajrzeć. Dla kogo to daleko, można śledzić transmisje online w serwisie organizatorów.  To największy festiwal podróżniczy w Europie, warto wiedzieć J

Program festiwalu podróżniczego Kolosy w Gdyni

DO MYŚLENIA

Wariant I
Czy namiętność miłosna jest czymś w rodzaju choroby, na którą być może każdy musi w pewnym momencie zapaść, ale z której trzeba się leczyć, ponieważ bywa bardzo groźna? Czy Miłość zaślepia i pozbawia rozsądku, gorzej – nawet najlepszego człowieka może skłonić do niegodnego postępowania? Może więc lepsza od miłości jest przyjaźń? Różnice w postrzeganiu przyjaźni i miłości przez nas, ludzi współczesnych i przez Greków, w starożytności. Esej filozoficzny do niedzielnej kawy (y)

Esej filozoficzny o przyjaźni

Wariant II
Na zamknięcie wiedza łatwa i przyjemna, tym razem o kobietach które zapisały się na kartach historii dzięki swoim profesjom, zdolnościom i odwadze. Sprawdźcie, kto wynalazł kamizelki kuloodporne, zmywarkę albo odkrył rotawirusy! Wiedzieliście?

Kobiety naukowczynie, o których nie masz pojęcia